درمان جای بخیه با پماد بتاهیل

پس از ایجاد یک جراحت یا بریدگی و آسیب دیدگی پوست بر اثر حوادث و بیماری ها و... فرآیند التیامی در پوست صورت می گیرد و کلاژن زخم را ترمیم می کند. در حالی که پوست، کار موثر درمان و بستن زخم ها را انجام می دهد، کلاژن جدید و پوست ترمیم شده  گاهی به شکل جای زخم یا اسکار دیده می شوند. امروزه انواع مختلفی از روش های غیرجراحی و جراحی برای درمان و ترمیم جای بخیه و زخم مورد استفاده قرار می گیرد. درمان های خانگی نیز تا حدودی برای کاهش اثر زخم و بخیه موثرند و می توانند اثر زخم را کم رنگ کند.

عواملی که می توانند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارند:

انوع جای زخم به عوامل زیادی بستگی دارد مثل:

نوع آسیب پوستی

 جای زخم روی پوست ممکن است به خاطر تصادف، گزش حشرات، خراش، آکنه، سوختگی، آبله مرغان، واکسن، پرسینگ و ... به وجود آید. جای زخم در همه شکل ها و اندازه ها وجود دارد و می تواند بر ظاهر شما تاثیر بگذارد.

نوع پوست طبیعی فرد

ضخامت، رنگ و بافت پوست فرد ممکن است بر چگونگی اثر زخم روی پوست تاثیر بگذارد.

محل آسیب

پوست ممکن است در برخی مناطق بدن ضخیم تر و یا سخت تر باشد، که می تواند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارد.

انواع جای زخم 

دانستن نوع جای زخم در هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه درمان آن مفید است.

جای زخم هیپروتروفیک

این زخم ها مثل کلوئیدها معمولا بالا می آیند و قرمز می شوند اما فقط در محل آسیب هستند و می توانند خارش آور و یا دردناک باشند. جای زخم های هیپروتروفیک اغلب با گذشت زمان کمرنگ می شوند، اگرچه این فرآیند می تواند سال ها طول بکشد.

کلوئید

جای زخم کلوئید معمولاً بیشتر از خود زخم رشد می کند و بیشتر در میان افرادی با پوست تیره دیده می شوند و معمولا با گذشت زمان از بین نمی روند. آنها بزرگ و تیره هستند و پس از التیام زخم می توانند به رشد خود ادامه دهند و حتی اثرات جانبی نظیر دخالت در حرکت، درد و خارش داشته باشند. 

جای زخم آتروفیک

جای زخم آتروفیک به شکل حفره یا فرورفتگی در پوست ظاهر می شود. این بیماری در نتیجه آسیب به کلاژن پوست شکل می گیرد و عموما با شرایطی مانند آبله مرغان و آکنه روی می دهد.

جای زخم انقباضی

این زخم ها باعث می شود که پوست منقبض و یا منبسط شود. آن ها اغلب نتیجه سوختگی هستند و می توانند دردآور باشند.این زخم ها می توانند بر ماهیچه ها و اعصاب زیر پوست تاثیر بگذارند و حرکات بدن آسیب دیده را کاهش دهند.

زخم های گسترده

این زخم ها به عنوان زخم باز شناخته می شوند و بعد از عمل جراحی شایع هستند. این زخم ها معمولا صاف و بی رنگ هستند و بعد از عمل جراحی دیده می شوند و  کم تر جلب توجه می کنند.

جای زخم و بخیه

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page